2016 - Rok SienkiewiczaH.Sienkiewicz, wg portr. K. Pochwalskiego, 1891,
fot. Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona


18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń – podkreślili senatorowie.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości – napisano w uchwale.

Henryk Sienkiewicz – jak głosi senacka uchwała – "w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy".

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey), jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy".
Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości.

Źródło: Culture.pl


Strony internetowe dotyczące Henryka Sienkiewicza

Culture.pl

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

Henryk Sienkiewicz - Portal wiedzy - Onet

Henryk Sienkiewicz  - Wikipedia

Henryk Sienkiewicz - Wikicytaty

Henryk Sienkiewicz