Sprzeciw się
 Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa

Wiele było głosów, by "coś zrobić" z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa, a konkretnie z wykluczeniem bibliotek szkolnych spośród beneficjentów programu (nie mogą skorzystać z miliarda złotych przygotowanych na lata 2014-2020). Postanowiliśmy więc zadziałać podobnie, jak rok temu, gdy planowano likwidowanie bibliotek szkolnych.

Tutaj (www.programrozwojuczytelnictwa.pl) znajdziecie przygotowaną przez nas stronę z infomacjami o wadach Programu, publikacjami na ten temat itd. Prosimy o jej rozpowszechnianie.

Na znanym i lubianym facebookowym fanpage'u "STOP likwidacji bibliotek" znajdziecie w najbliższych dniach nowe grafiki i wpisy. Również zapraszamy do aktywnego, jak rok temu, udostępnienia, komentowania, przesyłania itd.

2014 - Rok Czytelnika

"Rok 2014 będzie "Rokiem czytelnika". Organizacje zrzeszające bibliotekarzy, księgarzy, wydawców i drukarzy chcą w ten sposób uczcić 650 lat działań na rzecz książki.

Sześć i pół wieku temu w Polsce pojawił się "stacjonariusz", czyli osoba, która pełniła zarazem trzy funkcje: wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Pod nadzorem uczelni organizował on wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie ksiąg, wówczas jeszcze rękopiśmiennych. Król Kazimierz Wielki wymienił stacjonariuszy w dokumencie z 12 maja 1364 r., w którym ustanawiał Studium Generale, czyli późniejszą Akademię Krakowską (obecnie Uniwersytet Jagielloński)."

Źródło: Instytut Książki

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014 – 2020 - swoim zasięgiem obejmuje najważniejsze z obszarów powiązanych z czytelnictwem i obecnością książki na rynku: promocję i upowszechnianie czytelnictwa i książki wśród nieczytających, wspieranie wydawania wartościowej literatury i czasopism kulturalnych, szkolenie księgarzy oraz regulacje prawne dotyczące rynku książki.